mistik-img
view12945

Tatili Kitap Okuyarak Geçirmek İsteyenlere Tavsiyeler

•Walden: Ormanda Yaşam – Henry David Thoreau

Şair, filozof ve Amerikalı bir yazar olan Thoreau, sivil itaatsizlik görüşünün önde gelenlerinden. Walden Gölü’nün kıyısında modern yaşamdan uzak yaşadığı senelerini yazdığı kitabının baya hayranlık bırakıcı ve orijinal düşünceler kapsadığını söyleyebiliriz.

•İnsanın Anlam Arayışı – Victor Frankl

Neredeyse 70 sene öncesinde milyonlarca Yahudi tam anlamıyla dehşet verici olaylar yaşadı. Hepsinin üzerinden daha bir yüz sene dahi geçmemiş olmasına rağmen akıllardan çıkmak üzere. Konsantrasyon kamplarından canlı kurtulmuş bir isim ve kitapta öyküsünden bahsedilen kişi Victor Frankl. Hayata bakış açısı ve düşünceleri yönünden sonsuzluğa ulaşması gereken bu hikayeyi kesinlikle okumalısınız.

•Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

Bu kitabın ismini büyük ihtimalle duyduğunuzu tahmin ediyoruz. Kitabın isminin bu içerikte tekrardan karşınıza çıkmasının bir nedeni olabilir. Bu kitaba bir şans vermelisiniz diye düşünüyorum.  Düşünme şeklinizi değiştirip, farklı konularda farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayabilecek bir kitap. Bilişsel psikolojiyle ilgili bolca bilgiler barındırıyor.

•Hatasız Düşünme Sanatı – Rolf Dobelli

Bir şey herkes doğru olduğunu düşündüğü için doğru değildir. Peki ya neden?

İnsanlık oldukça yüksek oranda ilerleme gösterdi ve artık beynimiz çok farklı koşullarda çalışıyor. Bu durum ilerlememizin yanı sıra bazı hatalar da ekledi beyinlerimize. İş hayatımıza, genel huzurumuza olumsuz etkileri var. Bu kitapta bu hatalardan bahsediliyor.

•Akış: Mutluluk Bilimi – Mihaly Csikszentmihalyi

İşinizi yaparken hissettiğiniz mutluluk sadece yaşamda hissettiğiniz mutluluğu belirlemez. Aynı anda bir şeyi ne derece doğru başarabildiğinizi de gösterir.  Gerçek anlamda nasıl mutlu olabileceğimizi açıklayan bir kitaptır bu. Aklınızdan bir daha hiç çıkmayacak bir kitap olacağına eminim.

•Görülmeyen Adam – Ralph Ellison

İnsanlar tarafından ilgi görmeyen bir türlü fark edilmeyen bir genç, zamanla görünmez olur. Siyahi bir adamın öyküsüdür. Kitapta geçenlerin gerçek mi yoksa kurgulanmış mı olduğu çok önemli değil. Önemli olan bu kitabın anlamamızı sağladığı başkalarını anlamamızın ne kadar önemli olduğu.

•İnsan Vücudunun Öyküsü – Daniel E. Lieberman

İnsanın kendi bedenini ve ihtiyaçlarını anlayabilmesi için onu tanıması gerekir. 7 milyon yıllık bir hikayesi olan insan vücudunu anlatıyor bu kitap. Hayatınızı belli bir oranda değiştirebilecek bir kitaptır.