mistik-img
view10553

Cilt Bakımında Yapılan 5 Hata

•Sakın ama sakın makyajınızı çıkartmadan uyumayın!

Bu cildinize yapacağınız en büyük kötülük olur. Sizin tüm gün harika görünmenizi sağlayan makyajınız, gece onu silmeden uyursanız sizin erken yaşlanmanıza ve cildinizde siyah nokta akne gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

•Güneş kremi ya da herhangi bir koruyucuyu düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Güneş koruyucuları yalnızca yaz mevsiminde kullanmamız gereken şeyler değillerdir. Kışları da güneşin zararlı ışınlarıyla mücadele etmemiz gerekir. Güneşten tamamen kaçmak yerine, onun yararlarına da ihtiyacımız var. Ama güneşin size zarar vermeyeceği zaman dilimlerini tercih etmelisiniz.

Dünyaca mücadele içerisinde olduğumuz Korona Virüs sebebiyle ellerimizi yüzümüze götürmek çok sakıncalı.

Ama bu sadece pandemi nedeniyle sakıncalı hale gelmedi. Ellerimiz gün içerisinde birçok bakteriyle haşır neşir olur. Bu bakterileri dezenfekte edilmemiş ya da yalnızca sabunla dahi her an yıkayamadığımız ellerimizi yüzümüze sürerek kendimizi hasta edebiliriz. Bunu yapmak cildimiz açısından da oldukça zararlıdır.

•Yüzümüzü detaylıca temizlemek, bakımlı olmak önemlidir.

Bakım esnasında sıcak su kullanmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Ama bu cildin doğal dengesini kötü şekilde etkiler. Yüzünüzü yıkarken sıcak su tercih etmemelisiniz. Ama bu aynı zamanda soğuk su tercih etmeniz gerektiği anlamına da gelmiyor. En sağlıklısı yüzünüzü yıkarken ılık su tercih etmeniz olacaktır.

•Kuru bir cildinizin olmasından hoşlanmadığınızdan eminim.

Aynı zamanda yağlı ciltler de istenmeyen bir cilt türüdür. Cilt tipiniz her ne olursa olsun cildinizin neme ihtiyacı vardır. Sabahları uyandığınızda yüzünüzü yıkamanın hemen ardından cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Akşam uyumadan önce makyajınızı temizleyip, yüzünüzü yıkadıktan sonra da cildinizi bir güzel nemlendirmelisiniz. Günde iki kez cildinizi nemlendirmeniz, cildinizde gözle görülür bir değişiklik yakalamanızı sağlar. Cildinizi nemlendirirken kendi cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız gerekir. Aksi takdirde beklediğiniz güzel sonucu alamayabilirsiniz.

Cildimizi nemlendirirken boyun kısmımızı nemlendirmeyi genelde ihmal ederiz. Boynumuzun nemlendirilmesi belki de her şeyden önemli. Boyun kısmımızı sık sık nemlendirirsek orta yaşlarımızda daha genç görünürüz. Boyundaki kırışıklıklar ve sarkmalar yaşımızı ele veren detaylardır.